Dlaczego warto inwestować w międzynarodowe certyfikaty

Branża kosmetyków w naszym kraju wciąż zwiększa się. Pomimo informacji o kryzysie, tenże sektor gospodarki ma się całkiem dobrze. Może to nieco dziwić, bowiem akurat ten rodzaj artykułów najczęściej umieszczamy na ostatnim miejscu na naszej liście zakupowej.

klik

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Przyczyną tego jest przede wszystkim charakter tychże artykułów. Zazwyczaj tłumaczy się to skalą rozwoju krajowej gospodarki. Od ćwierć wieku tworzy się w naszym kraju na nowo klasa średnia. Jednym z przymiotów przynależności do tej grupy społecznej jest dbanie o własny image, głównie poprzez ćwiczenia cielesne (coraz popularniejszym jest bieganie). Innym, subtelniejszym sygnałem przynależności do tej warstwy społeczeństwa może być stosowanie świetnej jakości towarów, również kosmetyków. Nie jest jednak łatwe wyszukanie stosownego dla siebie produktu. Nie musi on nawiasem mówiąc być wyłącznie renomowanej, zagranicznej marki. Coraz więcej rodzimych artykułów kosmetycznych może dziś zdecydowanie konkurować z obcymi gigantami.

Aby tak było wytwórca musi spełnić nadzwyczaj restrykcyjne normy jakości, na przykład normę ISO 22716 (zobacz ten link). To europejski standard realizujący rozporządzenie Parlamentu Unii Europejskiej określające tzw. dobre praktyki w fabrykacji kosmetyków. Standardy te wiążą zarówno dostarczycieli materiałów niezbędnych do wytwórczości kosmetyków, fabrykantów jak i ich hurtowników. Otrzymanie certyfikatu poprzedzone musi być należytym szkoleniem jak też wieloetapowym kilkuletnim audytem przeprowadzanym poprzez uprawomocnioną firmę certyfikacyjną.

certyfikat

Autor: Claus Günther
Źródło: http://www.flickr.com
Zestandaryzowane testy obejmują wszystkie dziedziny działalności firmy, począwszy od sposobów fabrykacji, standardów jakości wyrobów a także substancji jak też bezpieczeństwo tak procesu produkcyjnego aż po finalny wyrób, a także przedsięwzięcia marketingowe jak też dystrybucyjne, ukierunkowane na jak najlepszą obsługę konsumenta. Standard ISO – znajdź więcej – 22716 jest jednym z wielu metod na zapewnienie prawej rywalizacji poprzez standaryzacje postępowań i wykorzystywanych materiałów. Innym przykładem takiej normy której spełnienie oddziałuje dodatnio na wyniki sprzedażowe jest znak CE, który stanowi gwarancję przyjęcia do obrotu na obszarze WE, co umożliwia pozyskanie nowych rynków. Bez dostępu do tych rynków rozwój przedsiębiorstwa jest niemożliwy.