Budowa kopalni węgla brunatnego w Miejskiej Górce, to cios prosto w serce, dla tutejszych właścicieli gospodarstw rolnych

Na terenach gmin Krobia i Miejska Górka – powiatu rawickiego, województwa wielkopolskiego, znajdują się pokłady węgla brunatnego. Tamtejsze środowiska rolnicze walczą jednak przeciwko projektom budowy kopalni odkrywkowej. Mieszkańców z gmin Krobia i Miejska Górka, wsparł koncern Heinz, który jest właścicielem słynnych zakładów – Pudliszek, notabene mieszczących się w gminie Krobia.

Kopalnia na Górnym Śląsku

Źródło: flickr.com
Założone Stowarzyszenie „Nasz Dom” uważa, że uruchomiona kopalnia odkrywkowa spowoduje zniknięcie ponad 20 miejscowości, co spowoduje przymusowe przeprowadzenia mieszkających tam ludzi. Wybudowana kopalnia odkrywkowa może także skutkować zupełnym zanikiem rolnictwa na tym terenie, zatem ludziom tym grozi utrata miejsc pracy.

Ogromnym minusem kopalni odkrywkowej jest niszczenie środowiska naturalnego. Miejska Górka, a właściwie jej mieszkańcy, chcą innej przyszłości dla swojej miejscowości. Sporo słyszy się o ogromnych zwałach w miejscach, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. Wiele słyszy się także o możliwych zalaniach pobliskich ziem, możliwych wybuchach metanu o grożących pożarach powstających na skutek uszkodzeń kopalni odkrywkowych. Naukowcy twierdzą, że spalanie tego niskowydajnego paliwa, wyemituje więcej dwutlenku węgla niż spalanie węgla kamiennego, ropy naftowej oraz dwa razy więcej niż spalanie gazu ziemnego. W krajach europejskich każdego roku umiera przedwcześnie 450 000 osób. Przyczyną śmierci tych osób jest zanieczyszczenie powietrza tlenkiem siarki, tlenkiem azotu oraz granulator pasz metalami ciężkimi takimi jak rtęć, nikiel, kadm, ołów, spowodowane spalaniem węgla.

Analizy dotyczące pięciu elektrowni opalanych węglem brunatnym, na granicy polsko-niemieckiej, podają że roczne wydatki zdrowotne spowodowane przez te elektrownie, wynoszą od 3 do 5 miliardów euro. Spodziewane ubytki w produkcji rolnej, wywołane powstaniem nowej elektrowni mogą wynieść od 1,3 do 2 miliardów euro w okresie 50 lat. Sondaże pokazują, że 70% tamtejszych mieszkańców sprzeciwia się uruchamianiu kopalni odkrywkowej.

Do buntu środowisk rolniczych powiatu Rawicz, odniosła się spółka PAK Górnictwo. Spółka PAK Górnictwo, prowadzi inwestycje na terenach powiatu gostyńskiego i powiatu rawickiego.

Masz chęć przeczytać więcej tego typu wiadomości? Jeśli tak, to sprawdź to uzupełniające info (http://www.ekspert-plock.pl/oferta/ksiegi-rachunkowe/), gdyż też Cię z pewnością zaciekawi.

Według jej stanowiska, polemika w kwestii wybudowania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tych powiatach, ma charakter tylko teoretyczny, dlatego, że spółka PAK Górnictwo, nie ma i nie wystąpiła jeszcze o wydanie koncesji na wydobycie węgla. Gdzie leży prawda…?